• 2

  • 3

  • 4

Copyright 2024 - Základná škola Sadová 620, Senica

ŠTÚDIUM

Chceme, aby ste sa dozvedeli čo najviac informácií o našej škole. O tom, ako vyučujeme, čo je pre nás dôležité a načo sa zameriavame.

INFORMÁCIE

Je pre nás dôležité, aby ste vedeli, na akých súťažiach sa zúčastňujeme, ako si spríjemňujeme voľný čas, alebo čo všetko sa u nás deje.

SPOKOJNOSŤ

Chceme si byť istí, že nič Vám ani Vašim deťom nechýba. Robíme všetko preto, aby sme boli my i Vy spokojní s našou prácou.

Najskôr budeme bilancovať, lebo posledný pondelok v októbri vyučujúce slovenského jazyka už niekoľko rokov pripravujú zaujímavé projekty do súťaže Medzinárodný deň školských knižníc. Zámerom celoslovenského projektu je zábavnými formami práce s knihou podporiť u žiakov dobrý a trvalý vzťah ku knihe, školskej knižnici a k čítaniu, poznávaniu nového. Skúsme spolu zaspomínať aspoň na niektoré ročníky:

2010 - Rozmanitosť, náročnosť, pružnosť: Školské knižnice majú všetko. Vtedy sme sa hrali na detektívov v školskej knižnici, vytvorili sme vlastné knihy, riešili sme interaktívne kvízy.

2012 - Školské knižnice: Kľúč k minulosti, prítomnosti a budúcnosti. Názov nášho projektového dňa: Olympijské hry včera, dnes a zajtra. Možno si starší spomenú na LOH Londýn, čítali sme o histórii, o maskotoch, zostavovali sme športové rekordy a súťažili sme – 5-členné družstvá duchu myšlienky olympionizmu, keď deti po vyžrebovaní riešili zaujímavé úlohy, ktoré boli zamerané na rýchle a presné vyhľadávanie informácií v školskej knižnici.

2014 - Čítame všetci - hravé čítanie, tajomstvá v knihách, čítame pre radosť a knižný most. Naozaj čítala celá škola na hodinách slovenčiny, angličtiny a nemčiny.

2015 - Projekt Ľudovít Štúr.

2016 - Daltonská skladačka. Vzájomné učenie sa žiakov v dvojiciach alebo v malých skupinách. Pri plánovaní aktivít sme sa rozhodli skĺbiť tradície našej školy – Daltonský plán s metódami rozvoja kritického myslenia. Pre každý ročník sme pripravili portrét spisovateľa (život, dielo, štýl, zaujímavosti) a spoločne sa čítali a učili sme sa.

Projektové aktivity sme vždy prihlásili do súťaže, ktorej sa priemerne zúčastnilo každý ročník 300 škôl. Môžeme sa pochváliť 17. a 34. miestom.

V tomto školskom roku nás oslovila téma Deň Milana Rastislava Štefánika. Pripravili sme rozsiahly projekt s názvom podľa myšlienky Štefánika: Žil som krásny život. Prežíval som večnosť v sekundách.

Keď sme plánovali projektový deň - Deň Milana Rastislava Štefánika, rozhodli sme sa podujatiu venovať viacej času vzhľadom na významnú osobnosť regiónu – Milan Rastislav Štefánik sa narodil 21. júla 1880 v Košariskách ako šieste dieťa miestneho evanjelického farára Pavla Štefánika a jeho manželky Albertíny, rodenej Jurenkovej. Košariská i Mohyla na Bradle patria k regiónu obce Brezová pod Bradlom.

Aktivity sme rozdelili do troch etáp:

1. etapa - 19. a 20. októbra 2017 sme v 4 vybraných triedach pracovali s informáciami o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. Základom projektového dňa by malo byť čítanie a spracovanie informácií. V tomto školskom roku sme výber zúžili na 4 triedy 8. a 9. ročníka vzhľadom na obsahovú náročnosť témy, spracovanie ktorej si vyžaduje informačný kontext s udalosťami 1. svetovej vojny a vznikom ČSR. Vyučujúce SJL a dejepisu pripravili pre deti primárny materiál: monografie, encyklopédie, internetovú verziu časopisu Bradlo, zoznam webových stránok, fotografie o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi a aktivity, ktoré sme realizovali 2 – 3 vyučovacie hodiny SJL, dejepisu i občianskej náuky. Aktivity: spracovať graficky mapu so zahraničnými cestami Štefánika, zostaviť top 10 zaujímavostí zo života Štefánika, zostaviť časovú os: Štefánik cestovateľ/Štefánik v 1. svetovej vojne/diplomatické kroky Štefánika, vizitku, myšlienkovú mapu, kvíz pre deti...

Žiaci zostavili 10 veľkých posterov a leporelo fotografií. Ďakujeme všetkým deťom, ktoré pracovali, najmä však ôsmakom za nadšenie a tvorivosť.

2. etapa: 23. októbra 2017 4 vyučujúce so 4 triedami 8. a 9. ročníka navštívili Mohylu na Bradle a Múzeum Milana Rastislava Štefánika v Košariskách. Výklad a celú exkurziu sme absolvovali pod vedením PaedDr. Rastislava Púdelku, ktorý bol 4 roky na čele Slovenského národného múzea ako generálny riaditeľ. Z výkladu sme získali ďalšie odborné informácie o aktivitách Milana Rastislava Štefánika. Po návrate do školy sme poznatky spracovali formou reportáže.

3. etapa - Plánujeme získané informácie ďalej sprostredkovať žiakom 5. ročníka.

Dozvedeli sme sa veľa nových informácií o živote a aktivitách pracovitého a cieľavedomého Slováka, astronóma, vojenského letca, politika, diplomata, ministra vojny ČSR. Plagáty budú vystavené vo vitrínach.

Moje úprimné poďakovanie patrí všetkým deťom a kolegom, ktorí projektový deň pripravili a realizovali.

PaedDr. Žaneta Pikartová

Kontakt

Základná škola
Sadová 620
905 01  Senica

Telefón: +421-34-6514380
Mobil: +421-905-621996
Fax: +421-34-6512910
E-mail: info@zs3senica.sk
  riaditelka@zs3senica.sk
  podatelna@zs3senica.sk
  staznosti@zs3senica.sk

Zriaďovateľ: Mesto Senica

-

Riaditeľka
Ing. Svetlana Chábelová
+421-34-6514380

Zástupkyňa pre I. stupeň
Mgr. Silvia Krišáková
+421-34-6512810

Zástupkyňa pre II. stupeň
Mgr. Anna Kičková
+421-34-6512810
 

Webmaster
webmaster@zs3senica.sk

-

Hospodárka
Marcela Ravasová
+421-34-6514380

Ekonomické, personálne a mzdové oddelenie
Alena Machová
Blažena Kocúriková
+421-34-6512910

Školská jedáleň
Jana Ligačová
Jarmila Chlebíková
+421-903-132322

Školský klub detí
+421-904-641867