Prichádza čas, kedy na chvíľu spomalíme. Vonku napadne biely sneh a s ním prichádza  aj čas Vianoc. K nemu sa viaže množstvo tradícií ku ktorým neodmysliteľne patria Vianočné trhy. 8.12.2016 naši siedmaci a ôsmaci navštívili Vianočné trhy a Prírodovedecké múzeum vo Viedni.

Viedeň je historickým mestom ponúkajúcim nespočetné množstvo zaujímavých pamiatok. My sme navštívili  Štefanské námestie a nádhernú Katedrálu svätého Štefana (nemecky Stephansdom), ktorá je jednou z najvýznamnejších rakúskych gotických pamiatok a súčasne tiež symbolom Viedne. V hlavnom kostole sa nachádza celkovo 18 oltárov, okrem nich je tu však aj mnoho rôznych kaplniek. Najznámejšími oltármi sú Vysoký oltár a Novomestský oltár. Pod Dómom sv. Štefana sú katakomby. Strechu Stephansdomu zdobí štvrť milióna farebných tašiek, ktoré vytvárajú krásne vzory. Za zmienku stojí aj zvon, ktorý nesie meno Pummerin. Prechádzku ulicami Viedne s krásnou výzdobou sme smerovali k Hofburgu (niekdajšia zimná rezidencia cisárskej rodiny Habsburgovcov).  Hofburg sa storočiami postupne rozrastal, dnes v ňom nájdete viaceré rezidencie, kaplnky, múzeá, cisársku pokladnicu, sídlo Rakúskej národnej knižnice a dokonca aj stajne s jazdeckou školou. V súčasnosti je jedna jeho časť oficiálnym sídlom úradu rakúskeho spolkového prezidenta. Prvé trhy, ktoré sme si prešli boli na Námestí Márie Terézie, po bokoch ktorého sa týčia nádherné historické budovy Prírodovedeckého a Umelecko-histroického múzea. V Prírodovedeckom múzeu sme pobudli necelé tri hodinky a tie sme využili na prehliadku expozície múzea. Po prehliadke múzea sme sa presunuli na trhy (Christkindlmarkt), ktoré sa nachádzajú pred neogotickou budovou Viedenskej radnice na Radničnom námestí, kde sídli starosta a mestské zastupiteľstvo. Práve tu sme poprezerali množstvo stánkov, kde nakúpite vianočné darčeky pre svojich blízkych, farebné vianočné dekorácie, remeselné výrobky. Ochutnáte skvelé pečené gaštany, langoše, perníky, štrúdľu a spoľahlivo vás zahreje punč v rozmanitých variáciách alebo horúca čokoláda.  Viedeň je považovaná za jedno z najkrajších miest v Európe a tunajšie vianočné trhy patria medzi najznámejšie. Výnimočnosť  vianočných sviatkov vo Viedni dotvára úžasná výzdoba, kedy sú jednotlivé ulice vyzdobené tisíckami drobných svetiel a rôznorodými vianočnými dekoráciami, ktoré dotvárajú neopakovateľnú atmosféru tohto mesta. Na záver výletu sme sa zastavili nasať vianočnú atmosféru aj v našom hlavnom meste Bratislava v nákupnom centre Aupark, kde sme za necelé dve hodiny pomíňali posledné vreckové na vianočné darčeky.

Vianočná atmosféra, ktorú vo Viedni zažijete je dôvodom, prečo sa sem ľudia stále vracajú. Vo Viedni skrátka na každého dýchne čaro Vianoc.

Tak zasa na budúci rok a šťastné a veselé.

Ing. Andrea Trojková, Ing. Lenka Slezáková